Otwórz formularz kontaktowy

Śruby – informacje

Śruby są elementami połączeń gwintowych, znajdując bardzo szerokie zastosowanie na świecie. Stosuje się je na różnego rodzaju budowach, takich jak mosty, budynki, konstrukcje stalowe, a także do łączenia poszczególnych elementów, ciężkich maszyn produkcyjnych. Śruby składają się trzpienia, łba oraz zakończenia i mogą się, w każdym z wymienionych elementów między sobą różnić.

Między innymi można spotkać śruby z łbem sześciokątnym czterokątnym, grzybkowym, stożkowym z podsadzeniem, walcowym. Oczywiście jest o wiele więcej rodzajów śrub, jak np. śruba imbusowa, wykorzystywana często głównie tam, gdzie jest ograniczony dostęp boczny. Dodatkowym atutem takich śrub jest średnica łba, która jest tylko trochę większa od średnicy gwintu. Śrubę imbusową z powodzeniem stosuje się przykładowo w przemyśle meblarskim, gdzie znajduje swoje zastosowanie w łączeniu poszczególnych elementów mebli.Ze względu na charakterystykę tej śruby, do jej odkręcenia lub przykręcenia musimy używać specjalnego klucza, zwanego kluczem ampulowym, znanego potocznie pod nazwą imbus.

Z ciekawostek warto nadmienić to, że sam system śrubowy był znany już z czasów starożytnych, gdzie sam Archimedes wynalazł pierwszą śrubę, która była z powodzeniem stosowana do nawodniania kanałów irygacyjnych. Jego wynalazek był tak prosty i tak skuteczny, że na tej zasadzie do dziś jest używany w Holandii do osuszania terenów, znajdujących się poniżej poziomu morza. Obecnie producenci prześcigają się w nowinkach technicznych, które znajdują coraz to nowe i lepsze zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Można nawet powiedzieć że nasza cywilizacja została wręcz zbudowana na śrubie, ponieważ ciężko sobie wyobrazić jej funkcjonowanie bez tego prostego wynalazku.